Metody zmiany adresu IP

Sposoby ukrycia adresu IP

Ukrycie IP jest w zasadzie niemożliwe - najprotszym rozwiązaniem jest jego zmiana. Jedynym sposobem na zmianę IP jest dla większości z nas skorzystanie z usług pośrednika, który będzie pośredniczył w komunikacji między nami a stroną docelową. W praktyce najpopularniejsze są 2 rozwiązania - serwery (bramki) proxy oraz połączenia VPN.

Serwery (bramki) proxy

Serwery inaczej zwane bramkami Proxy to właśnie po prostu serwery pośredniczące w komunikacji między nami a docelową usługą (np. serwerem ze stroną www). Jeśli chodzi o brami Proxy warto wiedzieć że są ich 3 rodzaje:

Pośród serwerów Proxy mamy również serwery darmowe jak i płatne. Jako że z sewerów darmowych korzysta sporo osób, to najczęściej są one powolne lub też niektórzy użytkownicy sprawili, że IP tych serwerów zostało zablokowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem są serwery płatne. Niestety decydując się na Proxy zwłaszcza te darmowe nigdy nie mamy 100% pewności czy Proxy będzie anonimowe lub całkowicie anonimowe czy też przezroczyste. Tymbardziej, że dokonując takiego sprawdzenia nigdy nie mamy pewności, czy po chwili ktoś nie zmieni ustawień i Proxy będzie działało jako przezroczyste. Minusem Proxy jest też niezbyt wygodne korzystanie z nich - trzeba na przykład w przeglądarce wpisać adresy serwerów i aktywować korzystanie z Proxy, a potem deaktywować jeśli już nie chcemy korzystać z Proxy

Połączenia przez serwery VPN

Serwery VPN mają sporo zalet. Jeśli wybierzemy serwery z szyfrowanym połączeniem, wówczas mamy pewność, że nikt, na przykład operator łącza internetowego z którego usług korzystamy tak naprawdę nie dowie się co robimy w Internecie na przykład jakie strony odwiedzamy - ponieważ połączenie jest szyfrowane, nie będzie on w stanie tego w żaden sposób sprawdzić.

Serwery VPN są zazwyczaj szybsze i znacznie wygodniejsz w działaniu - po prostu instalujemy na komputerze program, a następnie uruchamiając go, wybieramy że chcemy połączyć się z serwerem, najczęściej mamy do wyboru co najmniej kilkanaście krajów w których znajdują się serwery. Działanie serwerów VPN jest także o wiele pewniejsze niż działanie serwerów Proxy z racji tego że po pierwsze korzysta z nich mniej osób niż z Proxy a także dlatego, że niemal wszystkie tego usługi są płatne (koszt rzędu 20-30 zł miesięcznie).

VPN czy Proxy

Mieliśmy okazję korzystać z obu rozwiązań, jednak zdecydowanie polecamy serwery VPN - ich działanie jest pewniejsze, serwery działają stabilnie, a ich obsługa jest bardzo wygodna.

Do niektórych rozwiązań (na przykład w usługach SEO) najlepsze jest w praktyce połączenie serwera VPN z Proxy. Zyskujemy podwójną ochronę (niestety częściowo kosztem jakości), jednak nawet jeśli skorzystamy przez przypadek z przezroczystych Proxy, ostatecznie nikt nie pozna naszego prawdziwego IP, a jedynie IP serwera VPN z którego korzystamy. Poniżej przedstawiamy serwery VPN, które polecamy.

HideMyAss.com